Jak znaleźć pracę w Niemczech? – 5 skutecznych metod

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą? Rozważasz rozpoczęcie poszukiwań pracy na terenie Niemiec? Dobrze trafiłeś. W Niemczech cały czas potrzebna jest siła robocza zza granicy, która zasili niemiecką gospodarkę. A tamtejszy rynek pracy wciąż przyciąga nas wysokimi zarobkami. W tym wpisie powiemy sobie o tym jak i gdzie szukać pracy w Niemczech.

5 sposobów na to jak znaleźć pracę w Niemczech?

Pracy na terenie Niemiec można szukać na wiele sposobów np. za pomocą pośredników lub na własną rękę. Jest też wiele miejsc, w których możemy rozpocząć poszukiwania na długo przed tym, jak postanowimy przybyć do Niemiec. Na samym wstępie, przygotowaliśmy dla ciebie listę sprawdzonych miejsc, gdzie możesz rozpocząć poszukiwania i w efekcie znaleźć pracę w Niemczech:

Portale z ofertami pracy w Niemczech

Internetowe portale poświęcone szukaniu pracy są obecnie najpopularniejszym sposobem szukania zatrudnienia. Strony te pozwalają na łatwe wyszukiwanie odpowiedniego stanowiska według takich kryteriów jak miejsce pracy, rodzaj, wielkość zarobków. Ponadto możemy rozpocząć nasze poszukiwania pracy, zaczynając od portali Niemieckich. Najpopularniejsze z nich to: jobware.de oraz karriere.com. Natomiast jeśli nasza znajomość języka niemieckiego jest na słabym poziomie, możemy rozpocząć poszukiwania od oferty pracy na polskich portalach. Najwięcej ich znajdziemy na serwisach takich jak: pracujwunii.plpraca-niemcy24.pl oraz pracuj.pl.

Agencje pośrednictwa pracy

W przypadku, gdy nie zamierzamy szukać pracy samodzielnie, możemy zdać się na ekspertów i skierować się do polskiej agencji pracy. Jest to zdecydowanie najczęstsza idea i dobre wyjście dla ludzi ze słabą znajomością języka niemieckiego. Specjaliści z agencji pracy pomogą nam we wszelkich kwestiach formalnych oraz udzielą wszystkich przydatnych wskazówek na temat oczekiwań pracodawcy. Ponadto na stronie: stor.praca.gov.pl, w rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ), mamy zawsze możliwość sprawdzenia czy dana agencja działa legalnie.

Grupy Facebook-owe skupiające polonie w Niemczech

Facebook oprócz tego, że jest jednym z największych portali społecznościowych, jest również świetnym miejscem do znalezienia pracy. Po wpisaniu w wyszukiwarkę tego serwisu frazy: „praca w Niemczech” – naszym oczom ukarzą się dziesiątki grup Facebook-owych, w których to (po wcześniejszym dołączeniu) będziemy mieli możliwość przeglądania zamieszczanych tam ofert pracy w Niemczech. Zaletą tego miejsca jest przede wszystkim różnorodność ogłoszeń, zaczynając od agencji a kończąc na polakach mieszkających i pracujących już na terenie Niemiec.

Niemieckie urzędy pracy

W Niemczech mieści się więcej niż 800 urzędów pracy (tzw. Arbeitsämter). Każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo do korzystania z nich. Same biura mają szeroką ofertę miejsc pracy, do których wgląd jest całkowicie darmowy. Co najważniejsze, większość ofert, które tam znajdziemy, dotyczy miejsc pracy, które nie wymagają szczególnego doświadczenia. Dla cudzoziemców poszukujących pracy w Niemczech, urzędy te dysponują specjalną jednostką organizacyjną nazywaną Zentralstelle für Auslandsvermittlung. Więcej informacji na temat niemieckich urzędów pracy znajdziemy na ich bezpośredniej stronie www.arbeitsagentur.de.

Znajomi pracujący już w Niemczech

Ostatnią przedstawianą tutaj ideą na to, gdzie szukać pracy w Niemczech jest po prostu rozmowa ze znajomymi. Każdy ma jakiegoś znajomego, który pracuje lub pracował za granicą. Nawet jeśli twoi znajomi nie pracują w Niemczech, to zawsze jest szansa, że mogą znać kogoś kto pracuje u naszych zachodnich sąsiadów. Zawsze warto jest podjąć rozmowę z przyjaciółmi, popytać znajomych – nic na tym nie tracimy.

Jak znaleźć pracę w Niemczech bez języka?

Absolutną nieprawdą jest często powielany slogan, że brak znajomości języka niemieckiego uniemożliwia nam znalezienie pracy. Choć trzeba przyznać jasno, że znając język jest dużo łatwiej znaleźć samą pracę jak i funkcjonować później w społeczeństwie Niemieckim. Niemniej jednak nie jest to niemożliwe. Oferty pracy bez znajomości języka znajdziemy przede wszystkim na grupach Facebook-owych. Jest tam mnóstwo ogłoszeń, w których znajomość niemieckiego nie jest wymagana (praca z innymi polakami, w wykończeniach, na produkcji, w fabryce lub w polskich firmach tam działających). Równie dobrze możemy podjąć się też w tym wypadku, poszukiwania ofert w polskich portalach ogłoszeniowych lub w agencjach pośrednictwa pracy.

7 odpowiedzi do “Jak znaleźć pracę w Niemczech? – 5 skutecznych metod

  1. Pytanie tylko co z bezpieczeństwem w ten sposób znalezionej pracy? Jeśli źródło oferty jest niepewne (nie podrzuciła nam jej znajomy, ani nie firmowała swoją marką profesjonalna agencja pracy), to skąd wiadomo czy taka praca będzie bezpieczna, a obiecywane w umowie warunki spełnione? Jeśli to by była, np. praca na budowie, to jak sprawdzić, czy przestrzega się tam zasad BHP, odpowiednio ubezpiecza pracownika itp.? Jak sprawdzić, czy firma płaci wynagrodzenie na czas i odprowadza konieczne podatki?

  2. Już dwa razy wyjeżdżałam do Niemiec dzięki agencji interjob z Lubina. Myślę, że jest to doskonała oferta dla kobitek, które boją się wyjechać w ciemno, a dzięki interjob macie wszystko zapewnione. Może się spotkamy 🙂

  3. Ja polecam pracę w Niemczech. Pracowałem tam przez firmę Inter Job z Lubina. Zagwarantowany przejazd oraz praca. Wypłata zawsze na czas. Polecam!

  4. No i super post 🙂 Też mieszkam w Niemczech i też prowadzę Bloga 🙂 Bardzo mi się Twój podoba, ponieważ zamieszczasz bardzo interesujące i życiowe wpisy , że tak się wyrażę :)) Zapraszam Cię też do siebie 🙂
    Na pewno będę tu wpadała częściej 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *