Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech istnieje już od 1 stycznia 2009 roku. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim te osoby, które do tej pory się nie ubezpieczyły. Obowiązuje ono wszystkich mieszkańców Niemiec.

Ustawa nie określa jednak czy dotyczy to również osób, dla których ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie w Polsce. Na pewno jednak powinni o tym pomyśleć przedsiębiorcy, którzy wcześniej byli członkami niemieckiej państwowej kasy chorych.

Płacić czy nie płacić?

Wiele osób wybiera ubezpieczenie państwowe, gdyż jest ono tańsze, natomiast te osoby, które świadomie unikają obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego powinny liczyć się z tym, że prędzej czy później przyjdzie im zapłacić zaległe składki. Lepiej więc nie próbować obejść przepisów, tylko normalnie załatwić sprawę. To natomiast można zacząć od odwiedzenia odpowiedniej kasy chorych.

Państwowe czy prywatne?

Nie dla wszystkich Polaków ubezpieczenia państwowe będą najlepszym rozwiązaniem. O ubezpieczeniu prywatnym mogą pomyśleć osoby w młodym wieku, których rodzina przebywa w Polsce (w przypadku państwowego ubezpieczenia nie trzeba przejmować się tym, gdzie znajduje się rodzina, ale jeżeli chodzi o prywatne, to znacząco zwiększa to koszty). Podobnie mogą postąpić osoby samotne, które w ogóle nie mają rodziny.

Ubezpieczenia w pigułce

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dotyczy wszystkich zameldowanych w Niemczech osób. Jeżeli ktoś nie będzie tego przestrzegał, to musi się liczyć z karami finansowymi. Ubezpieczyć można się w wybranej przez siebie firmie, ale jest jeden warunek – musi ona być dopuszczona do prowadzenia działalności na terenie Niemiec.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *