Powody migracji zarobkowej Polaków

Polacy migrują za granicę swojego kraju od kilku wieków. Jest to już niemal wpisane w charakter naszego narodu, że jesteśmy po części imigrantami w krajach bardziej rozwiniętych. Od kilku wieków jest tak, że Polonia jest liczną grupą w największych krajach na świecie, takich jak Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Wielka Brytania.

Polacy wyjeżdżali za granicę z wielu powodów, jednakże ostatnim powodem który powoduje tak silną fale emigracji jest chęć zarabiania większych pieniędzy. Rozwój gospodarczy naszego kraju jest dynamiczny, ale niestety nie jesteśmy krajem wystarczająco zamożnym, aby pozwalać wszystkim, którzy chcą żyć godnie, wystarczająco dużo zarabiać. Wciąż ludzie wykształceni i wykwalifikowani mają problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy.

Cały czas gospodarka polska jest niewystarczająco rozbudowana, aby dawać rodakom dobrze płatne miejsca pracy. Polacy wyjeżdżają za granicę, aby tam więcej zarabiać i prowadzić lepsze życie, aby w pełni cieszyć się życiem i nie martwić się o swoją przyszłość. Ponad to, jest to również zachowanie wywoływane modą czy presją otoczenia. Wyjeżdża się za granicę, bo jest to popularne, a ludzi którzy to robią postrzega się jako bardziej zaradnych życiowo.

Praca w Niemczech szansą dla Polaków

Od 1 maja 2011r. niemiecki rynek pracy jest całkowicie otwarty dla obywateli Polski. Skończył się właśnie w tym terminie okres przejściowy, który trwał 7 lat, a podczas jego trwania Niemcy zgodnie z możliwościami jakie dala im Unia Europejska, blokowali dostęp do swojego rynku pracy.

Od tamtego czasu Polacy maja prawo podejmować prace w Niemczech na takich samych warunkach jak inni obywatele Unii Europejskiej, a nawet na takich samych prawach jak Niemcy.

Takie możliwości dają Polakom duże szanse na lepszą prace u zachodnich sąsiadów. Skorzystają z takiej możliwości głównie osoby z wyższym wykształceniem znające biegle lub dobrze język niemiecki.

Ponadto bardziej chętni do pracy w Niemczech są mieszkańcy zachodnich województw oraz ludzie w przedziale 20-30 lat. Miejmy zatem również nadzieję, że warunki pracy dla młodych i zdolnych będą również polepszać się w Polsce.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *