Prawa do świadczeń, o których warto wiedzieć

Osoby legalnie pracujące za granicą mają takie same prawa jak lokalni pracownicy. Warto pamiętać, że sprawdza się to pod każdym możliwym względem.

Prawa i obowiązki

Chodzi oczywiście nie tylko o prawa, ale również o obowiązki. Zatrudnieni legalnie pracownicy w krajach należących do Unii Europejskiej powinni o tym pamiętać. Działa to w obie strony, więc bez znaczenia jest czy chodzi o Polaka pracującego w Niemczech czy Francuza zatrudnionego w Danii.

Korzyści

Do korzyści związanych z tym faktem należy zaliczyć zasadę równego traktowania, która została już przedstawiona w poprzednim akapicie. Oprócz niej obowiązuje także zasada miejsca praca, zgodnie z którą pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym w tym państwie, w którym pracuje. Istnieje jednak kilka wyjątków, z którymi powinni zapoznać się ci, którzy mają zamiar pracować jedynie kilka-kilkanaście miesięcy.

Zasada zachowania praw nabytych

Zgodnie z tą zasadą, świadczenia przyznane pracownikowi w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej zostaną zachowane nawet wtedy, gdy zostanie on przeniesiony do innego kraju. Korzystne jest również sumowanie okresów ubezpieczenia, dzięki czemu pracownik nie będzie musiał w każdym kraju zaczynać wszystkiego od nowa.

Czy warto pracować na czarno?

Jak widać, legalna praca ma wiele zalet, więc dobrze jest jeszcze raz zastanowić się nad tym czy naprawdę warto pracować na czarno dla zaoszczędzenia tych kilkudziesięciu euro. Może lepiej pogodzić się z koniecznością płacenia podatków, ale za to w razie potrzeby móc skorzystać z licznych świadczeń? Pamiętajmy też o tym, że praca na czarno może wydawać się opłacalna, ale zawsze istnieje ryzyko, że będzie się przez to miało niepotrzebne problemy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *