Ucz się niemieckiego i zarabiaj konkretne pieniądze!

W IV kwartale 2009 roku w Niemczech można było zarobić średnio na godzinę 19 euro brutto. W zachodnich landach średnia stawka godzinowa jest o około 20% wyższa. Od 01.05.2011 Austria i Niemcy, które od ponad 6 lat ograniczają m.in. Polakom dostęp do swojego rynku pracy, otworzą go zupełnie.

Z badań prowadzonych w Niemczech wynika, że duże wzięcie będą mieli inżynierowie, budowlańcy, pielęgniarki i opiekunki oraz pracownicy branży hotelarskiej i usługowej. Szansa na zdobycie pracy będzie przede wszystkim w centralnych i zachodnich landach Niemiec.

Na wschodzie czyli dawnym NRD szanse też będą ale za mniejsze wynagrodzenie. W tej części Niemiec pracy należy szukać raczej w dużych miastach tj. Berlin, Drezno czy Lipsk. W 2010 roku opiekunka do dzieci mogła zarobić w Niemczech ponad 1400 euro miesięcznie, barman ponad 1500 euro, a kucharz ponad 2000 euro.

Te zawody należą jednak do zamykających niemiecką tabelę płac! W IV kwartale ubiegłego roku u naszych zachodnich sąsiadów można było zarobić średnio na godzinę 19 euro brutto. Według GUS, pod koniec 2008 roku na ponad 2,2 miliona polskich emigrantów ok. 500 tysięcy przebywało w Niemczech. Po 01.05.2011 statystyki te na pewno się zmienią. Pracy w Niemczech szukać będzie mógł każdy, niezależnie od wykształcenia i kwalifikacji. Nie będą obowiązywały pozwolenia na pracę oraz pobyt.

Głównymi czynnikami decydującymi o wysokości zarobków są praktyczna znajomość języka niemieckiego oraz rodzaj zawodu i doświadczenie. Duże szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy będą miały osoby znające język niemiecki używany przez branżę, w której chcieliby pracować.

Gazeta „Twój REGION Europy” publikuje praktyczny słownik i zestaw podstawowych zdań dla wybranych zawodów. Zaczynamy od budowlańców i opiekunek do osób starszych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *