Emigracja wykształconych i dobrze wykwalifikowanych pracowników

Za dobrze płatną pracą wyjeżdżają z naszego kraju dwie grupy zawodowe, po pierwsze są to pracownicy nisko wykwalifikowani, którzy mają problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy w naszym kraju oraz druga grupa, którą stanowią pracownicy wysoko wykwalifikowani.

Emigracja wykwalifikowanych pracowników

Ta druga grupa migruje zarobkowo, gdyż są świadomi swojej wartości dla pracodawców i wiedzą, że mogą za granicą zarobić o wiele więcej, gdyż będą lepiej docenienie.

Praca za granicą daje im nowe, lepsze możliwości życia w pełnym luksusie w wyższej klasie społecznej. Emigracja wykształconych i dobrze wykwalifikowanych pracowników jest również taka popularna z innych powodów. Są to zazwyczaj ludzie, którzy bardzo szybko się uczą, znają języki obce oraz doskonale odnajdują się w nowych warunkach. Ich zaangażowanie i profesjonalizm uwidaczniający się podczas pracy jest bardzo pożądany przez zagranicznych pracodawców.

Emigracji najlepiej wykształconych pracowników przynosi jednak negatywne konsekwencje dla kraju z którego wyjeżdżają. Miejsca pracy, które zostawiają te osoby pozostają przez długi okres puste lub źle obsadzone. Bardzo trudno jest ich zastąpić, w związku z tym cierpi cała gospodarka.

Praca dla inżyniera w Niemczech

Niemiecka gospodarka jest wysoko uprzemysłowiona i ciągle ma wiele wolnych miejsc pracy dla inżynierów. Polscy absolwenci studiów inżynieryjnych, mimo że bez większego problemu mogą znaleźć pracę w kraju, często szukają pracy za granicą, w tym również u naszego zachodniego sąsiada, co też jest bardzo często kuszące, zwłaszcza jeśli spojrzy się na wynagrodzenie inżyniera w Niemczech.

Niezbędne doświadczenie

Oczywiście oprócz samego wynagrodzenia bardzo ważne jest również doświadczenie w branży. Pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem mogą zarabiać nawet dwa razy więcej niż świeżo upieczeni absolwenci studiów. Niezbędnym warunkiem jest także znajomość języka niemieckiego i to najlepiej na wysokim poziomie, warto jest również posiadać certyfikat potwierdzający tą znajomość języka.

Ile można zarobić?

Wynagrodzenie inżynierów, na przykład z mechatroniki, którzy mają kilkuletnie doświadczenie zaczyna się od 4000 euro, a może również sięgać 8-9 tysięcy euro miesięcznie. Pracy w Niemczech jest sporo, ale tylko dla tych najlepszych. Inżynier chcący pracować u naszego zachodniego sąsiada musi mieć tak wysokie kwalifikacje, że i w kraju znalazłby bez problemów dobrze płatną pracę. Najwięcej wakatów dla pracowników wysoko wykwalifikowanych, którzy są inżynierami jest w sektorze nowych technologii, zwłaszcza informatyka oraz wszelka informatyzacja. Również mechatronika oraz budownictwo. Inżynierowie w tej ostatniej branży, oprócz odpowiedniego wykształcenia i minimum kilkuletniego doświadczenia muszą również posiadać niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do budowy czy to obiektów, czy to mostów, czy to dróg.

Praca nie jest łatwa!

Inżynierowie wyjeżdżający do pracy w Niemczech muszą być gotowi, że będzie to praca trudna i ciężka, wymagająca dużego wkłady i zaangażowania, a im większe poświęcenie w pracy tym prawdopodobniej wynagrodzenie będzie większe. Inżynierowie w Niemczech są bardzo szanowaną grupą pracowników, nawet ci z zagranicy, są poważani i bardzo wspierani przez pracodawców. Więc możemy liczyć na stosunkowo przyjemną pracę, jeśli oczywiście sami lubimy pracować w swoim zawodzie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *