Ile można zarobić w Austrii? I dlaczego warto tam pojechać?

Austria i Niemcy to kraje, do których Polacy licznie emigrują zarobkowo. Od maja 2011 roku jest jeszcze łatwiej podejmować pracę w tych krajach.

Dlaczego warto wyemigrować do Austrii?

Od kilku lat to właśnie te kraje zniosły wszelkie ograniczenia w przyjmowaniu pracowników z innych krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza z „nowych” państw członkowskich. Polacy wyjeżdżają do Austrii i Niemiec w celach zarobkowych z wielu powodów. Po pierwsze są to kraje, które nie leżą zbyt daleko od granic z Polską.

Do obu można dojechać maksymalnie w kilkanaście godzin, a zazwyczaj jest to kilka. Polska siła robocza jest już od kilkunastu lat powiązana gospodarczo z tymi oboma krajami, więc zarówno w jednym jak i w drugim jest znacząca historia pracy.

Wielu zagranicznych pracodawców zna Polaków jako rzetelnych i dobrych pracowników. Kolejny powód, to fakt, że oba te kraje są stosunkowo wysoko rozwinięte i mają spore zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą. Warto także zauważyć, że Polacy podejmujący pracę w tych krajach zazwyczaj wracają do swojego kraju po maksymalnie kilku miesiącach pracy.

Branża budowlana w Austrii

Na austriackim rynku pracy brakuje wielu wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych budowlańców, stąd też bardzo duże zainteresowanie pracowników z zagranicy tą branża. Bardzo wielu Polaków wyjeżdża również do Austrii, aby pracować na budowie.

Są to zarówno pracownicy wykwalifikowani jak i Ci nie wykwalifikowani, którzy najczęściej pracują jako pomoc przy budowie. Najczęstszym miejscem docelowym pracy jest Wiedeń, który jako największa metropolia w Austrii, daje potencjalnie największe szanse zarobkowe. Pracownicy budowlani z zagranicy najczęściej zatrudniani są przy małych i dużych remontach u osób prywatnych oraz jako personel pomocny przy wielkich inwestycjach budowlanych, u podwykonawców.

Na pewno bardzo pomocna oprócz właściwych umiejętności jest również znajomość języka niemieckiego. Aby znaleźć pracę w budownictwie w Austrii można skorzystać z usług firm pośredniczących lub samodzielnie założyć jednoosobowe przedsiębiorstwo świadczące usługi budowlane.

Taka firma może być założona zarówno w Polce, a w Austrii świadczyć usługi, a także można wybrać wariant zarejestrowania firmy w Austrii. Korzystając z regulacji Unii Europejskiej możemy korzystać ze swobody przedsiębiorczości w każdym kraju członkowskim.

Ile można zarobić w Austrii?

Austria jest krajem, do którego Polacy często wyjeżdżają w celach zarobkowych. Dlatego warto przyjrzeć się na jakie wynagrodzenie można liczyć pracując w kraju nad Dunajem.

Minimalne wynagrodzenie w tym kraju zostało ustalone przez ustawodawcę na poziomie niewiele wyższym niż 1000 euro, czyli około 4000 zł., w jednej strony jest to dużo, zwłaszcza gdy porównamy to z polskimi wynagrodzeniami, ale pamiętajmy, że życie w Austrii jest o wiele droższe, o czym codziennie przekonujemy się choćby poprzez zakupy w sklepach. Średnie roczne zarobki pracowników w tym kraju wynoszą około 24-25 tysięcy euro, czyli w przeliczeniu około 100 000 zł. A jak wygląda wynagrodzenie w poszczególnych zawodach.

Oczywiście jest ono bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak na przykład formy zatrudnienia, kwalifikacji, czasu pracy czy też o warunków jakie oferuje sam pracodawca. Opiekunka do dzieci lub osób starszych, po odjęciu kosztów wyżywienia i zamieszkania, zarabia od 500 do 1000 euro miesięcznie. Wynagrodzenie pomocy domowej waha się w przedziale od 7 do 10 euro za godzinę. Pracownicy na budowie, hydraulicy, elektrycy oraz pracownicy podobnych zawodów zarabiają około 10 do 15 euro za godzinę. Kelner w restauracji może liczyć na 7 do 16 euro za godzinę pracy, do tego dochodzą jeszcze napiwki. Informatyce, programiści komputerowi dostają wynagrodzenie w przedziale od 15 do 45 euro za godzinę.

Osoby udzielające korepetycji otrzymują od 7 do 11 euro za godzinę pracy. Warto zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia może się różnić w poszczególnych regionach kraju i tak zauważalna jest właściwość, że najwyższe zarobki występują we Wiedniu, co zbytnio nikogo nie dziwi, bo jest to częste zjawisko, że w stolicy kraju zarabia się najwięcej. Najniższe z kolei dochody są w Tyrolu, jedynymi wyjątkami na tym obszarze są branże turystyczna, hotelarska i gastronomiczna, w których można liczyć na ponad przeciętne wynagrodzenia w stosunku do innych regionów kraju.

Ciekawe jest również to, że pracując legalnie u austriackiego pracodawcy możemy liczyć na dodatkowe profity w postaci dodatkowej pensji, tzw. trzynastki, a ponad to w okresie bożego narodzenia często spotykane są liczne premier i dodatki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *