Jak oszczędzać w Niemczech? Kilka sposobów

Jeżeli już mamy pracę, która nam odpowiada i która pozwoli nam odłożyć trochę pieniędzy, powinniśmy pomyśleć o tym, aby zacząć oszczędzać. Dzięki temu zmniejszymy nasze wydatki i tym samym nie będziemy musieli tak ciężko pracować.

Nie oszczędzajmy na jedzeniu

Na początek musimy jednak zrozumieć, że nigdy nie można oszczędzać na jedzeniu. Chociaż na krótką metę może się to wydawać sensowne, to jednak z reguły okazuje się, że oszczędzanie na jedzeniu to głupota. O ile można czasami poszukać jakiegoś tańszego sklepu lub przerzucić się na mniej skomplikowane (i tym samym tańsze w przygotowaniu) dania, to jednak nie powinniśmy ograniczać liczby posiłków, ani też rezygnować z drugiego śniadania.

Dojazdy do pracy

To, że nie powinniśmy oszczędzać na jedzeniu oczywiście nie oznacza, że podobnie jest z innymi rzeczami. Jeżeli więc wydaje nam się, że możemy w jakiś sposób ograniczyć pozostałe wydatki, powinniśmy to przynajmniej wypróbować w praktyce. Może akurat te sposoby okażą się skuteczne?

Zazwyczaj można wiele zaoszczędzić na dojazdach do pracy, więc warto od tego zacząć. Jeżeli korzystamy z komunikacji miejskiej, to można sprawdzić ceny biletów okresowych. Warto też popytać się pracujących z nami osób, czy przypadkiem ktoś nie dojeżdża samochodem. Wówczas koszty związane z paliwem można by podzielić na dwie osoby, więc oprócz nas skorzystałby na tym również kierowca auta.

Oszczędny styl życia

Zwracajmy także uwagę na takie rzeczy jak chociażby to, czy gasimy światło, dokręcamy kran i nie odkręcamy na maksimum grzejników. Nawet jeżeli nie musimy płacić osobno za prąd lub wodę, to dzięki takim nawykom będziemy żyli w sposób ekologiczny, a to dla niektórych osób może mieć duże znaczenie.

Mieszkanie we dwoje

Warto pomyśleć o tym, aby jak najszybciej znaleźć sobie współlokatora. Nie musi to być od razu osoba, z którą postanowimy się związać (chociaż nigdy nic nie wiadomo!) – im więcej osób składa się na opłaty związane z wynajęciem domu lub mieszkania, tym mniej wychodzi na jedną osobę. Zanim jednak postanowimy z kimś zamieszkać, powinnyśmy postarać się dowiedzieć czegoś o tej osobie, abyśmy później nie mieli przez nią żadnych problemów.

Tania strefa

Praktycznie w każdym mieście są strefy, w których mieszkania są tańsze oraz takie, w których za niewielkie lokum zapłacimy ogromne pieniądze. Musimy zatem poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, gdzie będzie się nam najbardziej opłacało wynająć mieszkanie. Po co bezsensownie przepłacać, skoro czasami za mieszkanie znajdujące się o kilka kilometrów dalej zapłacimy mniej, nawet jeżeli będziemy musieli wydać więcej na dojazdy? Dzięki ogromnej ilości serwisów informacyjnych, na których ludzie publikują oferty mieszkań do wynajęcia, znalezienie lokum w przystępnej cenie nie powinno być dla nikogo problemem.

W zestawie taniej

Chociaż w pierwszej części pisaliśmy o tym, że na jedzeniu nie powinno się nigdy oszczędzać, to jednak zawsze warto poszukać jakiś korzystnych promocji. Popularne są na przykład takie, że przy zakupie większej ilości sztuk danego produktu płacimy mniej.

Oszczędzanie na rozmowach telefonicznych

Każda pracująca w Niemczech osoba pragnie od czasu do czasu zadzwonić do swojej rodziny mieszkającej w Polsce. W związku z tym warto zawczasu przejrzeć oferty różnych operatorów, abyśmy mogli korzystać z najkorzystniejszych cen. Można także ograniczyć się do rozmów video prowadzonych przy użyciu komputera wyposażonego w kamerkę internetową.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *