Praca młodych ludzi w Austrii

Austria jest krajem, który od maja 2011 roku, całkowicie otworzył swój rynek pracy dla „nowych” krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przez siedem lat od momentu wstąpienia Polski do Unii, pracownicy z naszego kraju, aby pracować nad Dunajem, musieli otrzymać pozwolenia. Teraz tego nie potrzeba.

Młodzi ludzie pracujący w Austrii

Bardzo liczną i znacząca grupą wśród polskich emigrantów zarobkowych stanowią młodzi ludzie. Przekrój tej grupy jest bardzo duży. Od studentów, którzy jeszcze podczas studiów, głównie na wakacjach, chcą wyjechać na krótki okres i dorobić sobie, poprzez absolwentów, którzy nie mogą znaleźć pracy po skończeniu studiów lub szkoły, a skończywszy na osobach, które pracują już w kraju, ale ta praca jest dla nich niewystarczająca i bardzo często niezadowalająca finansowo.

Zmiany

W ostatnich kilku miesiącach możemy zaobserwować trend, że młodzi ludzie z Polski wybierają Austrię jako kraj docelowy do wyjazdów zarobkowych. Młodzi ludzie, którzy decydują się na wyjazd bardzo często znają język niemiecki w stopniu co najmniej komunikatywnym. Najczęściej pomimo tego, że są oni wykształceni to przyjmują stanowiska pracy, które są przeznaczone dla pracowników fizycznych. Nawet jeśli mają większe aspiracje, to ich brak jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego umożliwia podjęcie pracy umysłowej.

Praca fizyczna na budowie i na produkcji

Dlatego też najczęściej decydują się na pracę fizyczną, a wśród tych przeważają: prace pomocne na budowie, prace pomocne przy obsłudze turystów, praca w gastronomi, czy też praca przy zbiorach w rolnictwie, zazwyczaj w winnicach. Większość tych prac ma charakter sezonowy i jest na krótki okres. Ewentualnie wyjątkiem jest opieka na dziećmi lub osobami starszymi, gdzie pracować można w zasadzie przez cały rok. W wyżej wymienionych zawodach najczęściej można spotkać młodych ludzi z zagranicy.

Wyjazdy

Niektórzy decydują się także na inne wyjazdy, na przykład w charakterze wolontariusza dla organizacji pozarządowych. Średnio kilka naście osób rocznie wyjeżdża w takim charakterze do Austrii. Aby znaleźć pracę w kraju nad Dunajem młodzi ludzi najczęściej korzystają z usług agencji pośredniczących w pracy tymczasowej za granicą, czasami również znajdują pracę bezpośrednio dzięki kontaktom znajomym, którzy już tam pracowali.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *