Praca w Niemczech bez znajomości języka

W związku z wakacyjną przerwą od studiów, wiele młodych par myśli o tym, aby dorobić gdzieś za granicą. Jeżeli chodzi o Polaków, to oni zazwyczaj stawiają na Niemcy.

Praca Niemcy bez znajomości języka

Problem zaczyna się wtedy, gdy para nie zna języka niemieckiego, bo chociaż znalezienie pracy jest wówczas możliwe (zawsze przecież można skorzystać z usług polskich pośredników pracy), to jednak należy liczyć się z wieloma utrudnieniami. Najczęstszym z nich jest to, że chociaż niemiecki pracodawca znajdzie pracę dla osób nieznających języka, to jednak nie będzie ona tak dobrze płatna jak praca dla kogoś, kto potrafi płynnie mówić po niemiecku. W końcu łatwiej takiej osobie dać proste i mało płatne zajęcie zamiast tracić czas na próby wyjaśnienia jej bardziej skomplikowanych obowiązków.

Polski pośrednik pracy

Polacy, którzy chcą pracować za granicą i nie znają odpowiedniego języka mogą też pomyśleć o polskich pośrednikach, przy czym stawki godzinowe będą wówczas niższe. Z drugiej strony, jeżeli tylko nie trafi się na oszusta, to pośrednik załatwi większość niezbędnych spraw, a czasami nawet pomoże w znalezieniu taniego mieszkania.

Warto próbować

W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z nowoczesnych telefonów, które często mają zainstalowany translator. Zamiast więc z góry zakładać, że nie potrafi się porozumieć z obcokrajowcami, warto uwierzyć we własne siły, a w ostateczności skorzystać z takiego narzędzia. To powinno wystarczyć, przynajmniej na początku.

Podjęcie pracy z pomocą agencji

Popularne jest wychodzenie z założenia, że podjęcie pracy za granicą z pomocą agencji pracy jest nieopłacalne, ponieważ zabiera ona dla siebie część pieniędzy. Nie można jednak zapominać o oczywistych zaletach takiego postępowania, czego najlepszym przykładem jest to, że agencja powinna podpisać z pracownikiem umowę w języku polskim. Jest to doskonałe zabezpieczenie przed ewentualnymi kruczkami prawnymi, których Polacy obawiają się przy podpisywaniu umów w języku niemieckim.

Pomoc w nauce niemieckiego

Zaletą korzystania z agencji pracy jest również to, że osoby niedysponujące wystarczającą znajomością języka obcego mogą skorzystać z nieodpłatnych szkoleń językowych, a dodatkowo często można zapisać się na różne kursy, które podnoszą kwalifikacje pracownika. W sytuacjach kryzysowych agencja szybko postara się rozwiązać problem i udzielić pomocy w języku polskim, co dla osób pracujących w Niemczech po raz pierwszy może mieć olbrzymie znaczenie.

Decydując się na podjęcie pracy z pomocą agencji pracy ma się również gwarancję terminowych i regularnych rozliczeń. Inaczej natomiast sytuacja wygląda w przypadku osób, które samodzielnie znalazły pracę u niemieckiego pracodawcy – wówczas często dochodzi do opóźnień, szczególnie jeżeli pracownik nie posiada podpisanej umowy.

Każdy więc powinien przeanalizować plusy i minusy pracy przez agencję i wybrać to rozwiązanie, które będzie dla niego najlepsze.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *