Rozmowa kwalifikacyjna w języku niemieckim

Dzięki dobremu przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej w języku niemieckim, możemy czasami otrzymać pracę nawet od ręki, ale jednocześnie nie każdy potrafi poradzić sobie podczas takiej rozmowy nawet w Polsce, gdzie z pracodawcą można porozumiewać się w rodzimym języku, a co dopiero mówić o rozmowie kwalifikacyjnej przeprowadzanej po niemiecku.

Rozmowa kwalifikacyjna w języku niemieckim

Warto więc przed rozmową poświęcić nawet wiele godzin na to, aby przygotować się na wszystkie ewentualności. Skoro dzięki temu możemy otrzymać lepszą pracę, to głupotą byłoby zlekceważenie wpływu rozmowy kwalifikacyjnej na to czy otrzymamy daną posadę.

Rozmowa o pracę po niemiecku

Wybierając Niemcy jako kraj, w którym będziemy szukać pracy, z pewnością liczyliśmy się z tym, że znajomość tego języka będzie miała duże znaczenie. Nie możemy zatem przez cały czas tłumaczyć się tym, że inni nie znają niemieckiego, a pomimo tego udało im się znaleźć pracę, gdyż koniec końców i tak okazuje się, że pracownicy znający niemiecki mają lepiej i łatwiej.

Dobrze jest pamiętać, że nawet jeżeli kompletnie nie potrafimy porozumiewać się w języku niemieckim, to i tak nie jesteśmy na straconej pozycji, gdyż zawsze można rozpocząć naukę. Czy będzie to próba tłumaczenia artykułów z codziennej gazety czy korzystanie z internetowych kursów? Na początku nie ma to aż tak istotnego znaczenia jak to, abyśmy podchodzili do tego na poważnie i regularnie znajdowali czas na naukę. W końcu na pewno zobaczymy efekty, a one zmobilizują nas do dalszej nauki.

Jak się uczyć niemieckiego?

Jeżeli już zrozumieliśmy, że bez znajomości niemieckiego się nie da, to możemy wybrać jedną (lub więcej) z następujących metod nauki:

  • darmowe kursy internetowe,
  • podręczniki do języka niemieckiego (mogą to być nawet książki dla gimnazjalistów lub licealistów),
  • zajęcia z języka niemieckiego,
  • specjalne kursy, które przygotowują nas do rozmowy kwalifikacyjnej,
  • oglądanie programów i filmów w języku niemieckim z polskimi napisami,
  • czytanie artykułów, opowiadań i książek w języku niemieckim (w wielu księgarniach można znaleźć specjalne wydania, które zostały przystosowane dla czytelników stawiających pierwsze kroki w nauce niemieckiego).

Gdy już nauczymy się języka na tyle, że będziemy mogli rozpocząć jeden z płatnych kursów, warto wybierać taki, po ukończeniu którego otrzymamy stosowny certyfikat – wielu pracodawców woli zatrudniać osoby posiadające takie dokumenty.

Kwalifikacje zawodowe

Sam język to nie wszystko, przynajmniej jeżeli ktoś nie chce przez cały czas wykonywać najgorzej płatnych prac. Jest to zresztą ważne dla tych, którym zależy na legalnej i stałej pracy. W przypadku, gdy mamy jeszcze trochę czasu przed wyjazdem do Niemiec możemy sprawdzić, w których branżach jest największe zapotrzebowanie na nowych pracowników i spróbować zdobyć w tych dziedzinach odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Musimy jednak pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy zostać z tego dokładnie przepytani, więc lepiej nie próbować załatwić sobie dokumentów z niepewnego źródła.

Poznaj niemiecki kraj

Przed wybraniem się na rozmowę kwalifikacyjną dobrze jest jeszcze poznać zwyczaje i wszystko to, co może nam pomóc w pracy. Chociaż podczas rozmowy inżynier lub budowlaniec nie będą przepytywani z tego, jak należy przyjmować gości, to już w branży hotelarskiej takie rzeczy będą miały miejsce. Innym przykładem może być posada opiekunki nad osobami starszymi – na takiej rozmowie można zostać przepytanym z podstaw udzielania pierwszej pomocy itp.

Niektórzy wychodzą z błędnego założenia, że poświęcanie większych ilości czasu na przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej jest nieopłacalne, ale prawda jest taka, że nieopłacalne jest umawianie się na rozmowy, jeżeli ktoś się do nich nie przykłada. Wówczas szanse na otrzymanie posady nie są zbyt duże, więc po co w ogóle tracić na to czas?

Następnym razem postaramy się doradzić Wam w kwestii tego, jak najlepiej przygotować CV, aby dokument zainteresował niemieckiego pracodawcę. Wbrew pozorom, nie jest to trudne.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *