Sytuacja na niemieckim rynku pracy

Niemiecka gospodarka, jako jedna z największych na świecie dostarcza miliony miejsc pracy, zarówno na szczeblach kierowniczych jak i w randze pracowników fizycznych. Praca w Niemczech jest przede wszystkim w przemyśle, gdyż jest to kraj z bardzo rozwiniętym i zaawansowanym technologicznie przemysłem.

Sytuacja na niemieckim rynku pracy

Branże elektroniczne, chemiczne, odzieżowe, elektromaszynowe, energetyczne i hutnicze oferują wiele miejsc pracy. W zależności od kwalifikacji i doświadczenia, wakaty znajdują się na wyższych stanowiskach kierowniczych jak i na najniższych stanowiskach przy produkcji.

Pracy dla pracowników fizycznych jest najwięcej i to nie tylko w przemyśle, ale również w rolnictwie, hotelarstwie, gastronomi oraz innych usługach. Tam gdzie praca jest najcięższa, a wynagrodzenie najniższe. Jest zatem najwięcej takich wolnych miejsc pracy, gdyż sami Niemcy nie są zainteresowani takimi pracami. Stąd też duża część pracowników migrujących, głównie ze wschodu. Wśród nich dominują Polacy, który od wielu lat zajmują liczne najcięższe stanowiska pracy u zachodniego sąsiada.

Mimo bardzo dobrej sytuacji na niemieckim rynku pracy bezrobocie jest tam dosyć wysokie, ale są to zazwyczaj pracownicy, którzy i tak nie będą wykonywać tych najcięższe i najmniej płatnych prac.

Rodzaje pracy dla Polaków w Niemczech

Mimo, iż Polska graniczy z kilkoma krajami to najczęściej wybieranym krajem jako cel emigracji zarobkowej są właśnie Niemcy. O wiele rzadziej wyjeżdżamy do naszych południowych sąsiadów, czyli Czech i Słowacji. Patrząc na dalsze kraje Europy kontynentalnej, dosyć często wyjeżdżamy również do Holandii, Francji, Austrii. Jakie rodzaje prac czekają na Polaków w tych krajach? Po pierwsze, bardzo często są to prace sezonowe, najczęściej w rolnictwie, gdzie podczas „sezonu” czyli okresu zbiorów zawsze potrzeba rąk do pracy.

Gdzie znaleźć pracę sezonową?

Oprócz rolnictwa praca sezonowa jest także w usługach turystycznych oraz w mniejszym stopniu w budownictwie. Na pracowników z Polski czeka również praca w przemyśle, najczęściej na liniach produkcyjnych, tej pracy jest jednak zdecydowanie mniej, gdyż takie stanowiska pracy są równie często obsadzane przez obywateli danego kraju. Po trzecie i ostatnie, praca jest również dla osób wysoko wykwalifikowanych w firmach zajmujących się najczęściej nowymi technologiami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *