Uznanie dyplomów i kwalifikacji zawodowych w Niemczech

Pomimo umowy o uznawaniu dyplomów, którą podpisały Polska i Niemcy, równoważne stopnie naukowe i tytuły zawodowe uznawane są wyłącznie do celów kontynuacji nauki. Osoby chcące wykorzystać je w pracy muszą spełnić określone wymogi.

Procedura nostryfikacji

Wynika to z tego, że jeżeli ktoś chce w celach zawodowych korzystać ze zdobytego w w innym kraju tytułu lub nabytych kwalifikacji, musi najpierw skorzystać z nostryfikacji, czyli procedury pozwalającej określić polski odpowiednik zagranicznego dokumentu lub tytułu.

W naszym kraju – w zależności od konkretnego przypadku – zajmują się tym różne instytucje, a ich lista znajduje się poniżej:

  • Kuratoria oświaty (do nich należy się udać, jeżeli chcemy uzyskać nostryfikację świadectw maturalnych i szkolnych).
  • Rady jednostek organizacyjnych uczelni.

Jeżeli posiadamy dyplom uczelni wyższej, to powinniśmy odwiedzić radę jednostek organizacyjnych uczelni. Podobnie jest w sytuacji, gdy zależy nam na uzyskaniu polskiego odpowiednika stopnia naukowego.

Adresy poszczególnych kuratorów i uprawnionych jednostek można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która dostępna jest pod adresem www.nauka.gov.pl.

Przepisy dotyczące nostryfikacji

Na podanej stronie dostępne są również przepisy dotyczące nostryfikacji, w tym m.in. rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *